rozšíření o baterie


Abychom zvýšili výtěžnost ze sluníčka, je možno připojit úložiště ve formě akumulátorů. Pokud se totiž akumulátor nepoužívá , tak   v době,  kdy svítí slunce a výroba z panelů je větší než odběr, tak zbývající potencionální přebytek je nevyužit a ztracen.

Po připojení  akumulátorů je jistota, že 100% eventuálního výkonu využijete při pozdějším odběru, protože přebytečnou energii uložíte do akumulátorů.

V praxi se dají baterie připojit i na stávající mikroměnič.  Prakticky se připojí  solární regulátor, který reguluje nabíjení akumulátorů  a zmíněné akumulátory. Teprve na akumulátory se připojí mikroměnič, který napájí spotřebiče.

 Úplná nezávislost? ANO.

Ačkoliv naše mikroměniče potřebují pro funkčnost napájení z veřejné sítě, po připojení záložního zdroje tzv. UPSky se stávající systém stává nezávislým, neboť zmiňovaný záložní zdroj generuje  napětí AC 230V, které je nezbytné pro chod mikroměniče. Podle síly záložního zdroje zvyšujete zatížitelnost (kW)   celého systému. (sečteme výkon mikroměniče a výkon záložního zdroje - UPS)

VELIKOST ÚLOŽIŠTĚ
Spousta  zákazníků se ptá na úplnou nezávislost na veřejné síti. Ano, ta je teoreticky možná,  z  největší části záleží pouze na velikosti akumulátorového úložiště. Čím více KW, tím lépe.

A jakou velikost zvolit ?
K tomu  je potřeba vědět, jakou máte roční spotřebu energie.  Pojďme se podívat na modelovou situaci:
Domácnost má roční spotřebu cca 6000kW. Průměrně za den to je tedy cca 16kW. Pokud byste tedy chtěli vydržet se spotřebou jeden den, potřebovali byste úložiště min. 16kW. Optimálním řešením by byla výdrž na akumulátory  alespoň 3 dny. V našem modelovém případě je to úložiště  o velikosti 48kW. Pokud bychom vzali cenu dejme tomu 4000 Kč/1kW, tak modelové   úložiště by stálo cca 192.000,-Kč. (gelové baterie , LiFe baterie jsou 4 x dražší) Tady již záleží na tom, jaká je sazba elektřiny. Pokud by byla drahá tzn. asi  6 Kč/kW, tak za rok by to byla úspora 36000,-Kč (Nebudeme nyní řešit vysoký a levný tarif :), pokud je sazba elektřiny nízká   - cca  3 Kč/kW, tak za rok je to úspora 18.000,-Kč.

Český výrobek
E-SHOP
Sunnyhouse na Twitteru Sunnyhouse na Google Plus Sunnyhouse na FaceBooku